Championships – Ladies

District Champion
Closed Event

Year
Name
Club
1929
Miss Kath Tulloch
1930
Mrs. D. J. Decent
1931
No Results Recorded
1932
Miss Sherwood
Scone
1933
Miss Veronica Wilkinson
Cessnock
1934
Miss Kath Tulloch
Cessnock
1935
Miss Kath Tulloch
Cessnock
1936
Miss Kath Tulloch
Cessnock
1937
Miss E. Scanes
Dungog
1938
Mrs. W. Gillon
Kurri Kurri
1939
Mrs. W. Gillon
Maitland
1940
No Contested
1941
War Years
1942
War Years
1943
War Years
1944
War Years
1945
War Years
1946-53
No Records
1954
Mrs. Mary Moore
Singleton
1955
Mrs. Kath Tulloch
Cessnock
1956
No Record
1957
Mrs. May Turner
Cessnock
1958
Miss Noni Broadbent
Muswellbrook
1959
Miss Noni Broadbent
Muswellbrook
1960
Miss Noni Broadbent
Muswellbrook
1961
Mrs. May Turner
Cessnock
1962
Mrs. Dell Wilson
Kurri Kurri
1963
Miss Judy Cox
Muswellbrook
1964
Miss Judy Cox
Muswellbrook
1965
Mrs. Judy Harmon
Muswellbrook
1966
Mrs. Dell Wilson
Kurri Kurri
1967
Miss Melita Bendeich
Branxton
1968
Mrs. Letty Steele
Cessnock
1969
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1970
Mrs. F. A. Day
1971
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1972
Mrs. Yvonne Allomes
Maitland
1973
Mrs. Beryl Finney
Kurri Kurri
1974
Mrs. Joan Morrissey
Muswellbrook
1975
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
Year
Name
Club
1976
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1977
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1978
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1979
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1980
Mrs. Pam Thompson
Scone
1981
Mrs. Beryl Finney
Kurri Kurri
1982
Mrs. Melita Watson
Branxton
1983
Mrs. Del Wilson
Kurri Kurri
1984
Mrs. Mena Forbes
Cessnock
1985
Mrs. Pam Thompson
Scone
1986
Mrs. Gail Gannon
Singleton
1987
Mrs. Melita Watson
Branxton
1988
Mrs. Melita Watson
Branxton
1989
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1990
Mrs. Dee Deitz
Scone
1991
Mrs. Sue Watts
Scone
1992
Mrs. Sue O’brien
Kurri Kurri
1993
Mrs. Sue O’brien
Kurri Kurri
1994
Mrs. Annie Lonergan
Muswellbrook
1995
Mrs. Pauline Thomas
Branxton
1996
Mrs. Joan Lewis
Westside
1997
Mrs. Sue Watts
Scone
1998
Mrs. Sue O’brien
Kurri Kurri
1999
Mrs. Judi O’brien
Muswellbrook
2000
Mrs. Melita Watson
Branxton
2001
Mrs. Robyn Murray
Scone
2002
Not Contested
2003
Not Contested
2004
Not Contested
2005
Mrs. Melita Watson
Branxton
2006
Mrs. Melita Watson
Branxton
2007
Miss Jordana Keaton
Muswellbrook
2008
Mrs. Melita Watson
Branxton
2009
Miss Amanda Burns
The Oaks
2010
Mrs. Sue Watts
Scone
2011
Mrs. Susan Wilson
Denman
2012
Mrs.Sue Ford
Kurri Kurri
2013
Miss Amanda Burns
Stonebridge
2014
Mrs. Dordie Bragg
Muswellbrook
2015
Mrs. Liz White
The Vintage
2016
Mrs Dale Hamilton
Hunter Valley
2017
Mrs Dale Hamilton
Hunter Valley
2018
Mrs Lyn Banks
Scone
2019
Mrs Liz White
The Vintage
2020
Mrs Liz White
The Vintage
2021
Miss Jasmine Vesper
Singleton
2022
Lyn Banks
Scone

Open District Champion

Year
Name
Club
2014
Mrs. Dordie Bragg
Muswellbrook
2015
Mrs. Kim Burke
Shelly Beach
2016
Mrs. Dom Kelly
Belmont
2017
Mrs. Kim Burke
Shelly Beach
2018
Mrs Jude Tarran
Shelly Beach
2019
Mrs Kim Burke
Shelly Beach
2020
Not contested
Covid 19
2021
Miss Jasmine Vesper
Singleton
2022
Cath Stolz
Shelly Beach

Sand Greens Champion

Year
Name
Club
2016
Mrs. Melita Watson
Hunter Valley
2017
Mrs. Sue Wilks
Muswellbrook
2018
Mrs Lyn Banks
Scone
2019
Mrs Helen Vandenbruggen
Cypress Lakes
2020
Not contested
Covid 19
2021
Miss Jasmine Vesper
Singleton

Sand Greens Nett Champion

Year
Name
Club
2016
Mrs. Pat Riley
Denman
2017
Mrs. Merrie Llewelyn
Merriwa
2018
Mrs Christine Tancred
Hunter Valley
2019
Mrs Maude Butta
Denman
2020
Not contested
Covid 19
2021
Mrs Di Thorley
Denman

District Champion of Champions

Year
Name
Club
2014
Mrs. Caren Caldwell
Branxton
2015
Mrs. Colleen Rock
Singleton
2016
Mrs. Lyn Banks
Scone
2017
Ms Danae Royal
Muswellbrook
2018
Mrs Nicole Kearney
Cessnock
2019
Mrs Dale Hamilton
Hunter Valley
2020
Mrs Liz White
The Vintage
2021
Liz White
The Vintage

District Champion of Champions
-Division 2

Year
Name
Club
2014
Mrs. Pam Snaddon
Hunter Valley
2015
Mrs. Ruth Wallace
Scone
2017
Mrs. Jenny Delaney
Singleton
2018
Ms Amy Reilly
Cessnock
2019
Mrs Kerry McLennon
Scone
2020
Mrs Jenny Chambers
Hunter Valley
2021
Donna Goddard
The Vintage
2022

District Champion of Champions
-Division 3

Year
Name
Club
2014
Mrs. Marie Garvey
Branxton
2015
Mrs. Dawn Jamieson
Aberdeen
2016
Mrs. Dawn Jamieson
Aberdeen
2017
Mrs. Wendy Peters
Singleton
2018
Mrs Lois Brooker
Singleton
2019
Mrs Cathy Goodsell
Aberdeen
2020
Mrs Neridah Busch
Branxton
2021
Michelle Stoker
Singleton
2022

Division 2 Scratch Champion Open Event

Year
Name
Club
2014
Mrs.Ruth Wallace
Scone
2015
Mrs. Helen Wheatley
Aberdeen
2016
Mrs. Di Thorley
Merriwa
2017
Mrs. Sue Lusis
Belmont
2018
Mrs Jodie deGroot
The Vintage
2019
Mrs Ali Caswell
Toukley
2020
Not contested
Covid 19
2021
Mrs Amanda Feldmayer
Horizons
2022
Lynda McDougall
Pacific Dunes

Division 3 Scratch Champion Open Event

Year
Name
Club
2014
Mrs. Jan Pawley
Everglades
2015
Mrs. Tanya Carrigan
Merriwa
2016
Mrs. Bev Carmer
Nelson Bay
2017
Mrs. Janet Child
Belmont
2018
Mrs Andrienne Tinkler
Shelly Beach
2019
Mrs Jeanette Irwin
Hunter Valley
2020
Not contested
Covid 19
2021
Mrs Dearne Cameron
The Vintage
2022
Renea Kerr
Dungog

District Nett Champion
Closed Event

Year
Name
Club
1949
Mrs. R. Miller
Cessnock
1950
Mrs. E. Bridge
Kurri Kurri
1950
Mrs. J. Mcdonald
Kurri Kurri
1951
Mrs. L.Gratton
Cessnock
1952
Not Played
1953
Mrs. Mary Moore
Singleton
1954
Mrs. D. M. Smith
Maitland
1955
Mrs. R. Miller
Cessnock
1956-2009
Cup Mis-Placed – Event Not Played
1956-2009
2010
Mrs. Maree Neville
Branxton
2011
Mrs. J. Pittman
Denman
2012
Mrs. Pat Fielding
Kurri Kurri
2013
Mrs. Melita Watson
Braxnton
2014
Mrs. Deanne Hollis
Muswellbrook
2015
Mrs. Royalie Sciani
The Vintage
2016
Mrs. Helen Vandenbruggen
Branxton
2017
Ms. Amy Reilly
Cessnock
2018
Mrs Jodie Hinde
Muswellbrook
2019
Mrs Toy Martin
The Vintage
2020
Mrs Tania Davis
The Vintage
2021
Mrs Helen Kirk
Belmont
2022
Tania Davis
The Vintage

District Foursomes Championship
Open Event

Year
Team
Club
1969
Mrs. Pauline Thomas – Mrs. Melita Watson
Branxton
1970
Mrs. Eunice Mccarron – Mrs. Letty Steele
Cessnock
1971
Mrs. Pauline Thomas – Mrs. Yvonne Allomnes
Branxton Maitland
1972
Mrs. Judy Harmon – Mrs. Joan Morrissey
Muswellbrook
1973
Mrs. Dell Wilson – Mrs. Anne Purcell
Kurri Kurri
1974
Mrs. Judy Harmon – Mrs. Joan Morrissey
Muswellbrook
1975
Mrs. Dell Wilson – Mrs. Joy Partridge
Kurri Kurri
1976
Mrs. Pauline Thomas – Mrs. Mary Petrie
Branxton Singleton
1977
Mrs. Del Wilson – Mrs. Anne Purcell
Kurri Kurri
1978
Mrs. Del Wilson – Mrs. Joy Partridge
Kurri Kurri
1979
Mrs. Pam Hannah – Mrs. Mena Forbes
Cessnock
1980
Mrs. Del Wilson – Mrs. Anne Purcell
Kurri Kurri
1981
Mrs. P. Pringle – Mrs. Heather Robinson
Maitland
1982
Mrs. Beryl Finney – Miss Jan Lloyd
Kurri Kurri
1983
Mrs. Beryl Finney – Miss Jan Lloyd
Kurri Kurri
1984
Mrs. Del Wilson – Mrs. Joy Partridge
Kurri Kurri
1985
Mrs. Glenys Thatcher – Mrs. Delma Newman
Singleton
1986
Mrs. Beryl Finney – Mrs. Del Wilson
Kurri Kurri
1987
Mrs. Beryl Finney – Mrs. Del Wilson
Kurri Kurri
1988
Mrs. Pauline Thomas – Mrs. Melita Watson
Branxton
1989
Mrs. Del Wilson – Mrs. Betty Peacock
Kurri Kurri
1990
Mrs. Pam Hannah – Mrs. Rhonda Miles
Cessnock
1991
Mrs. Billy Amidy – Mrs. Di Thorley
Merriwa
1992
Mrs. Sue O’brien – Mrs. Adele Johns
Kurri Kurri
1993
Mrs. Sue Watts – Mrs. Debbie Cooper
Scone
1994
Mrs. Sue O’brien – Miss Jan Lloyd
Kurri Kurri
1995
Mrs. Sue O’brien – Miss Jan Lloyd
Kurri Kurri
1996
Mrs. Chris Whitchurch – Mrs. K. Mitchelson
Maitland
1997
Mrs. Sue O’brien – Miss Jan Lloyd
Kurri Kurri
1998
Mrs. Annie Lonergan – Miss Sandy Lonergan
Muswellbrook
1999
Mrs. Annie Lonergan – Mrs. Dordie Breagg
Muswellbrook
2000
Mrs. Annie Lonergan – Mrs. Dordie Breagg
Muswellbrook
2001
Mrs. Annie Lonergan – Mrs. Robyn Watson
Muswellbrook
2015
Mrs. Dale Hamilton – Mrs. Jenny Chambers
Hunter Valley
2016
Mrs. Lindis Durham – Mrs. Dordie Bragg
Muswellbrook
2017
Mrs. Dom Kelly – Mrs. Jill Blenkey
Merewether/Newcastle
2018
Mrs Jude Tarran – Mrs Ann Baker
Shelly Beach
2019
Mrs Liz White – Ms Jasmine Vesper
The Vintage/Singleton
2020
Not contested
Covid 19
2021
Miss Jasmine Vesper – Mrs Carol Knox
Singleton/Merewether
2022
Lyn Banks – Kim Robinson
Scone/Muswellbrook
Competition ceased because of lack of participation. Perpetual Trophy held by Melita Watson. This event was re-introduced in 2015. The original Silver Cup presented to the district by the Joint Coal Board in 1950s was found and was presented to the winners in 2015

District Foursomes Championship Closed Champions

Year
Name
Club
2015
Mrs. Jenny Chambers – Mrs Dale Hamilton
Hunter Valley
2016
Mrs. Dordie Bragg – Mrs Lindis Durham
Muswellbrook
2017
Mrs. Liz White – Mrs. Sue Wilks
Vintage/Muswellbrook
2018
Mrs. Lyn Banks – Mrs Jo Brown
Scone
2019
Ms Jasmine Vesper – Mrs. Liz White
Singleton/Vintage
2020
Not contested
COVID 19
2021
Ms Kim Robinson – Mrs. Danae Royal
Muswellbrook
2022
Lyn Banks – Kim Robinson
Scone/Muswellbrook

District Foursomes Championship
Nett Champions

Year
Name
Club
2015
Mrs. Maree Gledhill – Mrs. Kristine McMahon
The Vintage
2016
Mrs. Donna Goddard – Mrs. Royalie Sciani
The Vintage
2017
Mrs. Helena Garden – Mrs. Rosie Moore
Shely Beach
2018
Mrs June Jukes – Mrs Annie Woods
Scone
2019
Mrs. Jenny Bellamy – Mrs. Elise Fisher
Newcastle
2020
Not contested
Covid 19
2021
Mrs. Kim Abercrombie – Mrs. Jo Geddes
Merewether
2022
Lyn Banks – Kim Robinson
Scone/Muswellbrook

District Foursomes Championship
Closed Nett Champions

Year
Name
Club
2015
Mrs. Maree Gledhill – Mrs. Kristine McMahon
The Vintage
2016
Mrs. Donna Goddard – Mrs. Royalie Sciani
The Vintage
2017
Mrs. Liz White – Mrs. Sue Wilks
Vintage/Muswellbrook
2018
Mrs June Jukes – Mrs Annie Woods
Scone
2019
2020
Not contested
Covid 19
2021
Kim Robinson – Danae Royal
Muswellbrook
2022
Lyn Banks – Kim Robinson
Scone/Muswellbrook